IYENGAR JÓGA

V názvech jógových stylů bývá dost zmatek. Indové totiž neřeší, jakou "jógu" praktikují. Prostě praktikují. Ale pro náš západní způsob myšlení, který vše analyzuje, je toto vysvětlení nedostačující. Proto se jednotlivé metody výuky začaly pro cizince různě pojmenovávat. Ale cíl každé metody je stejný. Styly, které se zabývají fyzickým cvičením, vychází z původní tzv. Hatha jógy. Mě nejvíce k srdci přirostla metoda Gurujiho BKS Iyengara [čti Ajengara], podle kterého se taky často nazývá. BKS Iyengar umožnil obyčejným lidem zažít moudrost shromážděnou v Yoga sutrách díky praktickému hledání a pravidelnému cvičení. BKS Iyengar systematizoval přes 200 asán (tzn. pozic) a 14 druhů pranayamy (dechových technik) v knize Light on Yoga (vydáno v českém jazyce jako Výklad jógy) a Light on Pranayama (Výklad pránájámy). Nikdy se však nepovažoval za "vynálezce" jógy. Své učení odvíjel od svého guru T. Krischnamacharyi a od Pataňjaliho, který jógu také nevynalezl, ale "pouze" uspořádal dostupné učení a představil široké veřejnosti (do té doby byla jóga pouze tajnou naukou). A nikdo vpodstatě neví, zda byl Pataňjali jeden člověk nebo klan :-) A v Indii to skoro nikoho nezajímá...

Guruji BKS Iyengar (1918 - 2014) byl žákem Krisnymacharyi, zakladatele moderní jógy. V mládí byl velice chudý i nemocný a k józe se dostal zcela náhodou. Jóga mu pomohla se uzdravit, díky učení jógy si začal vydělávat na živobytí.

Asány, nebo-li jógové pozice, BKS Iyengarovi ze začátku moc nešly. Jeho nemocemi sužované tělo nebylo tak ohebné jako těla ostatních studentů. Již tenkrát v něm však převládl zvídavý duch a vlastní pílí a disciplínou byl schopen obtíže překonat. V průběhu let, jak učil různé studenty, ve své asánové praxi sám zkoumal, proč studenti nejsou schopni jednotlivé pozice fyzicky zacvičit. A do cvičení uvedl různé pomůcky, které našel v domácnosti např. pásky, bolstry (polštáře), bloky, židle apod.

Ve svém učení se zaměřil na správné nastavení těla v pozici. Empiricky zjistil, že ze správné aktivity paží a nohou vychází správné nastavení celého těla a tehdy mohou mít pozice i léčivé účinky. Zároveň si uvědomil, že čím déle v pozici setrváváme, tím více se nám otvírá, na čem ještě musíme pracovat. A čím více jsme si vědomi svého těla a umíme s ním pracovat, tím více se asána stává meditací v pohybu. V jeho odkazu pokračuje syn Prashant Iyengar, vnučka Abhijata Sridhar a mnoho seniorních lektorů po celém světě včetně Patricie Walden (USA).

BKS Iyengar i v 95 letech každý den praktikoval asány (včetně záklonů). Když jsme s kolegyňkami byly v květnu roku 2014 ve Varšavě na workshopu jeho vnučky Abhijaty Sridhar, slyšely jsme z jejích úst:" Ještě než jsem odjela do Evropy, guruji mě zavolal, aby mi sdělil, čeho si všiml ve své asánové praxi." Byl žákem i učitelem do posledního dechu.

Hlavními prvky odlišení "Iyengar jógy" jsou: důraz na techniku, sekvence a výdrž.

V lekcích Iyengar jógy [čti ajengar jógy] se podrobně zaměřujete na jednotlivé detaily provedení asány. Od nejhrubších akcí se student během let dostává k jemnějším a učí se správě nastavit horní i dolní končetiny v kloubech a s tím souvisí i správné nastavení páteře. Např. v Iyengar józe se u práce nohou řeší vnitřní a vnější nastavení chodidla, lýtka, stehna i paží.

Dalším specifikem je logická návaznost pozic, která podporuje správné fyzické nastavení kloubů a následnou svalovou akci. Sekvence pozic umožňuje a podporuje pokrok v získávání síly, pružnosti a koncentrace a zároveň pracují se zdravotními omezeními studentů. Na každé lekci učitel Iyengar jógy dává obsáhlé slovní vedení, vysvětlení a manuální nastavení a opravy pozic studentů. Např. specifická menstruační sekvence nebo postupné učení začátečníků - stojné pozice-sedící pozice-předklony-laterální extenze.

V neposlední řadě se Iyengar jóga liší délkou výdrží v pozicích. Delší výdrže umožňují studentům zkoumat, které části těla pracují správně a kde je naopak potřeba více pozornosti a vědomější práce. Zároveň delší výdrže maximalizují pozitivní účinky na tělo a mysl, které mohou jednotlivé pozice studentovi přinést. Např. doporučená výdrž v Salamba Sarvangasaně (stoji na ramenou) je 5 minut. Čím déle také v pozici zůstáváme, tím rychleji nám naskakují naše automatické programy např. vztek, radost, "tohle nezvládnu".  A my se je učíme poznávat, nenechat se jimi pohltit a pozorovat, co se stane, když to zvádneme. Tímto se setkáváme sami se sebou v relativně bezpečném prostoru našeho těla, kde jediný, kdo nás hodnotí a řeší jsme my sami. Takto začínáme posouvat naše vlastní zdánlivé limity o kousíček dál. A jak řekl Neal Donald Walsch: "Život začíná na konci naší zóny komfortu".

Videa s BKS Iyengarem o jeho životě a učení (většinou v angličtině):
Sadhaka - The Yoga of BKS Iyengar
Leap of Faith
CNN Interview with BKS Iyengar p.1 & p.2

Poděkování mudrci Patanjalimu

Na lekcích se začínáme společně učit zpívat poděkování mudrci Patanjalimu za dar jógy. Proč, co to znamená a jak na to se dozvíte na tomto odkazu.

Úvodní fotografie jsou staženy z www.iyengaryoga.co.in